logo

O projekcie

Wartość projektu: 726 306,48 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 617 360,50 zł

Głównym celem projektu jest kompleksowa aktywizacja zawodowa 58 osób (53 kobiet i 5 mężczyzn) pozostających bez pracy (bezrobotnych i biernych zawodowo), powyżej 18 roku życia, zamieszkałych na obszarze woj. lubelskiego w rozumieniu KC, ukierunkowana na wsparcie zrównoważonego udziału w rynku pracy, zwłaszcza kobiet poprzez m.in. wsparcie doradcze, psychologiczne, szkoleniowe, stażowe, co przyczyni się do zwiększenia możliwości ich zatrudnienia i poprawę ich pozycji na rynku pracy (zwłaszcza kobiet i osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy z powodu trudności godzenia życia zawodowego z obowiązkami rodzinnymi/ opiekuńczymi) w okresie realizacji projektu tj. od 01.07.2024 r. do 30.06.2025 r. Co najmniej 65% grupy mają stanowić kobiety powracające na rynek pracy.
Dzięki udziałowi w projekcie Uczestnicy uzyskają kwalifikacje zawodowe, podniosą poziom wiedzy w zakresie równości kobiet i mężczyzn, poprawią swoją sytuację na rynku pracy np. poprzez podjęcie kształcenia/szkolenia, podjęcie pracy, założenie własnej działalności gospodarczej lub w przypadku osób biernych zawodowo rozpoczęcie poszukiwania pracy.

hero

Udział w projekcie obejmuje:

Wsparcie doradcze – identyfikację potrzeb Uczestnika/czki projektu, w tym m.in. poprzez diagnozowanie potrzeb szkoleniowych lub walidacyjnych, możliwości doskonalenia zawodowego oraz opracowanie/aktualizację dla każdego/j Uczestnika/czki projektu Indywidualnego Planu Działania (IPD)

  • Celem wsparcia jest identyfikacja potrzeb Uczestników/czek projektu, w tym m.in. poprzez diagnozowanie potrzeb szkoleniowych, możliwości doskonalenia zawodowego oraz poprzez opracowanie dla każdego/j Uczestnika/czki projektu Indywidualnego Planu Działania (IPD).
  • Dzięki opracowaniu IPD każdy/a z Uczestników/czek projektu otrzyma ofertę wsparcia, obejmującą takie formy pomocy, które zostaną zidentyfikowane u niej jako najbardziej przydatne i pomocne w znalezieniu zatrudnienia.
  • Każdy/a Uczestnik/czka projektu otrzyma śr. 3 godz. zegarowe indywidualnego wsparcia.
  • Wsparciem zostanie objętych 58 Uczestników/czek.
hero

Wsparcie psychologiczne

  • Celem wsparcia jest pomoc w zaplanowaniu ścieżki rozwoju kwalifikacji zawodowych Uczestnika/czki projektu, wzrost jego/jej samooceny i wzmocnienie jego/jej motywacji do poszukiwania pracy na regionalnym rynku pracy.
  • Psycholog szczegółowo przeanalizuje sytuację osoby objętej wsparciem, wskazując, co należy zrobić w sferze poprawy jego/jej obecnej sytuacji zawodowej i jej zmiany na lepszą. Będzie akcentował w sposób szczególny zasadę równości kobiet i mężczyzn, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni zdali sobie sprawę z tego, iż mają prawo do takiego samego startu na rynku pracy, takich samych wynagrodzeń na równorzędnych stanowiskach, mogą dzielić role wychowawcze pomiędzy obydwoje rodziców, tak by zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogli spełniać się zawodowo.
  • Każdy/a Uczestnik/czka projektu otrzyma śr. 2 godz. zegarowe indywidualnego wsparcia.
  • Wsparciem zostanie objętych 58 Uczestników/czek.
hero

Wsparcie szkoleniowe - szkolenia zgodne z IPD

  • Celem szkolenia jest zdobycie przez Uczestnika/czkę kwalifikacji zawodowych, co polepszy jego/jej sytuację na rynku pracy oraz zwiększy możliwość zatrudnienia.
  • Szkolenia oferowane Uczestnikom/czkom projektu będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem Uczestnika/czki projektu (określonymi w Indywidualnym Planie Działania tworzonym dla każdego osoby), a także będą uwzględniały rzeczywiste potrzeby na określone kwalifikacje i umiejętności na regionalnym lub lokalnym rynku pracy, zgodnie z publikacją Barometr zawodów województwa lubelskiego.
  • Średnia liczba godzin kursu wyniesie 120 godzin szkoleniowych.
  • Nabycie kwalifikacji będzie weryfikowane poprzez przeprowadzenie egzaminu zewnętrznego przez uprawnioną instytucję.
  • W czasie realizacji szkolenia zawodowego Uczestnikom/czkom projektu przysługuje stypendium szkoleniowe, którego wysokość miesięcznie wyniesie 120% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (obowiązującego w roku złożenia przez Beneficjenta wniosku o dofinansowanie w odpowiedzi na ogłoszony konkurs), jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin zegarowych; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia, wysokość stypendium szkoleniowego ustala się proporcjonalnie, z tym, że stypendium to nie może być niższe niż 20% zasiłku, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
  • W ramach wsparcia Uczestnik/czka może ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu.
  • Wsparciem zostanie objętych 58 Uczestników/czek.
hero

Staże zawodowe służące nabywaniu lub uzupełnianiu doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu

  • Celem staży jest polepszenie umiejętności praktycznych przez Uczestników/czki projektu oraz zdobycie doświadczenia zawodowego na stanowisku związanym z tematyką odbytego szkolenia. Staże będą realizowane w zawodach zgodnych z nowymi kwalifikacjami, które nabędą Uczestnicy/czki projektu w trakcie kursów/szkoleń.
  • Na staż zostaną skierowane osoby, które będą zainteresowane tego typu wsparciem, a ponadto będzie to wynikało również z ich IPD.
  • Czas pracy Uczestnika/czki odbywającego/j staż będzie trwał 8 godzin na dobę (40 godzin tygodniowo), w przypadku osoby z niepełnosprawnością (w stopniu znacznym lub umiarkowanym) 7 godzin na dobę (35 godzin tygodniowo), każdorazowo przez okres 3 miesięcy.
  • Staże odbywać się będą w firmach zlokalizowanych możliwie najbliżej miejsc zamieszkania Uczestników/czek projektu, na stanowiskach w zakresie jakich Uczestnik/czka projektu zdobył/a kwalifikacje, zgodnie z ustalonym programem stażu.
  • Uczestnikom/czkom projektu w ramach stażu zostaną zapewnione badania lekarskie, polisa ubezpieczeniowa NNW oraz stypendium stażowe, którego wysokość miesięcznie wyniesie 120% zasiłku dla bezrobotnych, zgodnie z obowiązującymi, w roku złożenia przez beneficjenta wniosku o dofinansowanie w odpowiedzi na ogłoszony konkurs stawkami w tym zakresie (psz.praca.gov.pl), jeżeli liczba godzin stażu w miesiącu kalendarzowym wyniesie nie mniej niż 160 godzin miesięcznie. W przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin, wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie.
  • Każdy/a stażysta/tka będzie zdobywał doświadczenie pod opieką Opiekuna stażysty.
  • W ramach wsparcia Uczestnicy/czki projektu mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu.
  • Wsparcie w postaci stażu kierowane będzie do 18 Uczestników/czek.